Krótkie rejsy – przykłady

W tej zakładce zamieszczać będę trasy przykładowych krótszych wypraw z niektórych moich ulubionych akwenów, przeważnie odbyte w naszej okolicy lecz nie tylko, które mogą być podpowiedzią dla szukających pomysłów na spędzenie wolnego czasu, a zarazem ograniczonych czasowo.

Jak już pisałem gdzieś na mojej stronie wcześniej, wiele ciekawych miejsc do pływania jest w okolicy Szczecina, zarówno po kanałach w okolicy miasta jak i jeziorzo Dąbie. Warto płynąc dalej w kierunku morza i dotrzeć do portu w Trzebieży, tutaj jest pełna infrastruktura, można zjeść, odpocząć, przenocować itd. Jest to dobra baza przed „atakiem” na Zalew Szczeciński”. Przykładowe moje wycieczki poniżej:

Zrzut ekranu 2013-05-31 (godz. 22.59.05)

Zrzut ekranu 2013-05-31 (godz. 22.59.37)

Szczecin-z-Parnic-

Można np. zrobić sobie „kółko” płynac najpierw do Szczecina Odrą Wschodnią – Regalicą, kanałem Odyńca czy Skośnicą przedostać się na Zachodnią i równolegle płynąc powrócić do Gryfina. Na zdjęciu poniżej przykładowo widać taką trasę, choć tu akurat połączyłem to jeszcze z zachaczeniem o Szczecin i krótką wyprawą do Schwedt:

Rejs-do-Schwedt

Odra w okolicach Bielinka:

Zrzut ekranu 2015-02-16 o 21.34.08

Dookoła mojej rodzinnej miejscowości Chojny,w promieniu 20-30 km również znajduje się kilka jezior wartych odwiedzenia, czy to na ryby czy inny relaks. Jednym z nich jest jezioro Jelenin, oddalone jakieś 10 km ode mnie, kierunek Mieszkowice:

 Jelenin

Kolejna propozycja to jezioro Morzycko w gminie Moryń. Jezioro to oferuje wspaniałe warunki do wypoczynku, wędkowania,żeglowania, pływania na desce z żaglem. Dookoła jeziora jest wspaniały szlak rowerowy. Na zdjęciu poniżej tym razem trasa piesza, gdy pewnego razu wybrałem się aby obejść to jezioro. Więcej informacji na temat tych jezior znaleźć można w dziale o nurkowaniu, jest tam min. kilka podwodnych zdjęć z tych zbiorników.

Spacerem-dooko-a-jeziora

W województwie Zachodniopomorskim jedno z moich ulubiony jezior, głównie ze względu na czystą wodę i wiążące się z tym możliwości nurkowania to jezioro Ińsko niedaleko Chociwla. W zakładce nurkowanie zdjęcia z podwodnego świata także tego zbiornika wodnego. Poniżej rzut na to jezioro, na prawo od wyspy znajduje się baza nurkowa z możliwością naładowania butli:

jezioro-i-trasa

W województwie Lubuskim moim ulubionym akwenem jest jezioro Łagów oraz Ciecz połączone razem, przy którym leży miasteczko także o nazwie Łagów. Czysta woda, dużo ryb, zamek Joanitów i inne zabytki, nad jeziorem baza nurkowa.Dodatkowo dookoła dwóch jezior szlak rowerowy i pieszy – ta miejscowość naprawdę dużo oferuje. Łagów słynie także z corocznych festiwali Lubuskiego Lata Filmowego odbywającego się w lecie. W okolicy znajduje się także wiele ciekawych szlaków kajakowych. Znajduje się kilka kilometrów przy autostradzie A2, jakieś 20 km na zachód od Świebodzina.

-agow-wyprawa

Z czasów dzieciństwa dość dobrze znam jezioro Rudno, którego ciekawostką jest to że mniej wiecej przez jego srodek przebiega granica województw Lubuskiego i Wielkopolskiego. Szukać na mapie należy go Między Nową Solą a Wolsztynem. Nie jest to może taka perełka jak Łagów, ale i tak jakiś czas temu wybrałem się tam na małą wyprawę aby zobaczyć co przez te kilka lat się zmieniło:)

Jesionka-Jezioro Rudno-Rejs

Będąc na Dolnym Śląsku naturalnie warto obejrzeć Wrocław z perspektywy Odry. W przeciwieństwie jednak do Szczecina pewnym utrudnieniem mogą być śluzy przez które trzeba się co jakiś czas przedostać. Informacje na temat śluz, godzin otwarcia i drobnych opłat znaleźć można w internecie. Aby znaleźć ich rozmieszczenie, warto zajrzeć chociażby na stronę: http://wroclawnadodra.pl/obiekty/podkategoria/13/sluzy/
Poniżej przykładowa trasa, początek przy Zatoce Gondoli przy Muzeum, gdzie wyczarterować można różnego rodzaju sprzęt wodny: zarówno wymagający uprawnień jak i nie.

Wroc-aw-rejs-po-Odrze-mapa-topo